Форум @ Русские-в-Лондоне

Full Version: Ищу работу, инженер - конструктор
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Добрый день.

Я ищу работу в Лондоне инженера - конструктора или инженера - строителя.
Но пока английский на уровне Pre-Intermediate готов рассмотреть любые предложения.

Имею разрешение на работу в UK.
Вот мое резюме:

CV

Civil (building) engineer

Mazaev Alexey Sergeevich

Date of birth: 02.06.1982
Contacts: e-mail: mazaev55@yandex.ru, , 07552132433, +79261524156
Civil status: married, have two children
Personal qualities: responsible, active, communicative, open-minded, quick learner and open for new challenges.

Education:

1999-2004: Moscow State Building University, industrial and civil building, Master degree in industrial and civil engineering, Diploma work: «Monolithic ferro-concrete designs».

Experience:

- 06.2000 - 08.2003: «Stroitel Profi» OJS, facade works at the building site, upgraded from general worker to 4th grade master of facade works.

Responsibilities: assembly / disassembly of the hanging lift electromechanical device LEP 380, the cleaning of the facade of the excess of the monolith and the valve hammer and grinder, leveling walls - plaster (pristrelivanie metal mesh air pistol), finishing preparation for painting putty, painting of walls façade acrylic paints.

- 03.2003 - 05.2007: «Mosproject» OJS, engineer.

Responsibilities: drafting and mechanical drawing, calculation and designing of ferro-concrete buildings and costructions, project supervision.

- 05.2008 - 01. 2013: «Mosproject» OJS, leading engineer.

Responsibilities: responsible executive of the project; ground analysis for different basement types, complex calculations of buildings and costructions, calculation and selection of constructions’ cross-sections and reinforcement (using following softwares: «LIRA», «SCAD»); creating construction drawings in AutoCAD, project documentation, coordination and working with all the contiguous sections of the project such as water supply and sewerage, heating and ventilation, electricity and architecture. At the final stage - presenting projects to the Moscow State Civil Commission of Experts, project supervision and talks with clients.
- Work at different stages of the project: “project” stage and “working project” stage.
- Replanning and rearrangement projects of residential and non-residential constructions.

Projects:
Monolithic ferro-concrete buildings of different types, purposes and numbers of storeys (from 2 to 35 storeys and with several (maximum 4) undeground levels), block-houses with undeground parking, multi-storey parking, shopping and entertainment centers, public catering, different types of metallic constructions.

Key skills:

- Know the AutoCAD (excellent skills), the Lira (volumetric modelling), the Wall-3 (claculation of tongue and groove fence), the Base, the SCAD (construction calculations).
- Computer knoweledge: skilled user (Windows, Word, Excel, PowerPoint).
- Buildinng surveying.
- Working experience in the building industry is more than 9 years, knowledge of Russian State Building norms and other projecting norms.
- Skills in using and repairing of the hanging lift electromechanical device LEP 380 (to 40 storeys).
- Skills in stuccoing and painting.
- Driving license, В, since 2002.

Languages:
- Russian - native speaker.
- English - reading and writing skills using dictionary, little speaking skills. Active learner.
- Norwegian- reading and writing skills using dictionary, little speaking skills. Active learner.

References:
- Ivanova Lubov Vasil’evna, manager, Senior Project Engineer, «Mosproject» OJS, tel. +74996501329, ivanova@m8.mosproject.ru
- Stoliar Larisa Ivanovna, team leader, «Mosproject» OJS, tel. +74996501333, e-mail: stolyar@osk.mosproject.ru
- Salit Alexey Aleksandrovich «Stroitel Profi», tel. +79636063311

Hobby:
- Hiking, hunting, fishing, snowboarding, traveling.

Thank you!
Может Вам пригодится мой ответ . Я oчень близко знакома со строит. бизнесом в Шотландии и могу Вас обрадовать --- Если Вы можете читать чертежи ,то работа проект - менеджера на строительстве Вам обеспечена . Но, нужно очень хорошо понимать профес. англ ( в данном случае -- стройка) + нужно водить машину. Здесь почему-то не умеют читать чертежи. 80% прорабов на стройках знают как прессовать всех и вся SmileSmile , но не могут читать чертежи. К примеру, сейчас нужен такой человек в строит. компанию ,но, Вы не готовы ,Вы не знаете системы работы и никто не будет терять время на Ваше обучение. Я так думаю, что сначала Вам надо простым рабочим поработать . НО !! Может я и ошибаюсь .

Не забудьте выучить анг. нецензурную брань, так ,как в строит. бизнесе без неё никак SmileSadSad

Вам нужно понять системы работы в Англии, без опыта работы нечего делать, А строит. системы, законы ,в конце концов ,традиции стройки, здесь другие ,не такие, как в России.
Чертежи конечно я читаю, 10 лет черчу свои и проверяю чужие.

Если можете посоветовать что то конкретное, буду очень благодарен.
Я принимаю любые предложения.